Ekologiczne życie na co dzień. 365 zielonych zmian na 365 dni w roku, czyli małe kroki we właściwym kierunku. Przez rok, każdego dnia, zamierzam wprowadzać w swoje miejskie życie jedną pro-ekologiczną zmianę. Zmiana raz wprowadzona będzie kontynuowana aż do końca roku. A dalej? Się zobaczy. Zaczęłam w czerwcu 2008, trzynastego w piątek, na szczęście, więc trzymajcie kciuki.

Liczniki bez rejestracji
Blog > Komentarze do wpisu

(8)Porządek, porządek to wróg zwierządek

Zwierządka moje, koty dwa, w pełni podzielają tę opinię Kaczki Katastrofy - dźwięk odkurzacza je irytuje, świeżo umyta podłoga zniesmacza, a zapach środków czystości wręcz brzydzi. Ale nie o tym chciałam.

Mając w domu zwierzęta niewychodzące trzeba im zapewnić możliwość załatwiania potrzeb fizjologicznych w taki sposób, żeby jednocześnie ludzkich współmieszkańców nie ogarnęło obrzydzenie i niesmak. Dlatego sprytni ludzie wynaleźli żwirki do kuwety i niech im dobry los w zdrowych kotach wynagrodzi :-)

Przez kilka lat używaliśmy żwirku bentonitowego, który po wykorzystaniu lądował w foliowym woreczku, a następnie w koszu na śmieci, z którego był zabierany na wysypisko przez odpowiednie służby.

Potem, za sprawą małego głupiego kotka, który uznał mineralny żwirek za doskonałe uzupełnienie diety, zmieniliśmy żwirek na tzw. "drewniany". Produkowany z włókien roślinnych, w 100% biodegradowalny - po prostu sam miód na ekologiczne serca. I ten również po wykorzystaniu ląduje w foliowym woreczku, a następnie w koszu na śmieci, z którego jest zabierany na wysypisko. Dlaczego owijamy go w folię, skoro na opakowaniu jest napisane, że spokojnie może być użyty na kompost albo spuszczony w toalecie? Dlaczego bez sensu zużywamy 3 foliówki tygodniowo???

Zatem dosyć tego. Dzisiejsza porcja żwirku pięknie i bez śladu spłynęła w kanalizacji i tej metody będziemy się teraz trzymać :-)

Sponsorem odcinka była literka C jak Cat's Best Eco Plus ;-)

Przy okazji polecam gorąco sklep Animalia. Świetna obsługa i bardzo bogaty asortyment. Wydaliśmy tam już ponad tysiąc złotych, a koty twierdzą, że to jeszcze nie koniec ;-)

piątek, 20 czerwca 2008, isia2711

Polecane wpisy

  • (164)Futro znaczy śmierć

    Dzisiaj tytuł poważny, bo i sprawa bardzo serio. Dla wielu zwierząt fakt, że natura obdarzyła je pięknym puszystym futerkiem oznacza śmierć. I nie jest to szybk

  • (140)Nie samym chrupkiem żyje kotek

    Kot to drapieżnik, stworzenie wybitnie mięsożerne. Toże koty chcą jeść suszone chrupki to naprawdę ukłon z ich strony w kierunku zapracowanych ludzi, którzy nie

  • (114)Do serca przytul psa, weź na kolana kota

    DzisiajŚwiatowy Dzień Zwierząt. Moje futrzaki chyba o tym wiedzą, bo zapotrzebowanie na głaski i przytulanki jakby się podwoiło. Gdzie się nie ruszęjak cień pod

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2008/10/18 23:42:17
Jeśli mogę dwa słowa...
Na kocich żwirkach to ja się zupełnie nie znam, ale być może ktoś pomyśli, że skoro żwirek można to i inne rzeczy można. Otóż nie wszystko można wpuszczać w przysłowiowe dreny.
W czasach edukacji szkolnej, miałem przyjemność (złe słowo powinno być raczej - okazję ;-) ) być na wycieczce w oczyszczalni ścieków. Zapewne nie wiele osób miało "takie szczęście" ;)
Ale żarty na bok - bo chociaż taki zakład kojarzy się mało przyjemnie to jest to jednak ciekawe miejsce, gdzie dokonuje się przyśpieszony rozkład odpadów biologicznych i tylko biologicznych. Wrzucanie do kibelka puszek, plastikowych patyczków kosmetycznych, torebek foliowych, niedopałków papierosów to czynność podwójnie bezsensowna.
Po pierwsze: może dość poważnie i krytycznie utrudnić nam korzystanie z dobrodziejstw cywilizacyjnych określanych angielskim skrótem WC ;)
A po drugie: w oczyszczalni ścieków nic z tym nie zrobią, wszystko to musi być wyłapane przez sita i wywiezione na wysypisko i tylko utrudnia właściwy proces oczyszczania wody.
-
2008/10/19 20:30:00
O, kurczę! Nie wiedziałam... :-(
Nie to żebym jakoś namiętnie wrzucała do muszli puszki i niedopałki, ale patyczki, waciki i resztki jedzenia się zdarzyło. Musze to przemyśleć.